Header Ads

Önizleme

Depreme karşı böcek kanadı

REKLAM Önizleme
İrlanda'da yapılan araştırma, binaların böceklerin kanat sistemi örnek alınarak tasarlanması durumunda depreme çok daha dayanıklı olabileceğini ortaya koydu.

İrlanda'daki Trinity College Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, çekirgeler başta olmak üzere çeşitli böceklerin kanatlarını inceledi.

Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, oldukça kırılgan görülen böcek kanatlarının çok dayanıklı olduğu ortaya çıktı. Araştırma, saniyede 2 bin kere kanat çırpabilen sineklerin dahi bulunduğunu gösterdi.

Çekirgelerin de saç telinden yaklaşık 10 kat daha ince kanatlarla günlerce uçarak, okyanusları ve çölleri aşarak, uzun bir göç yolculuğu gerçekleştirdiklerine dikkat çekilen araştırmada, çekirgelerin bu yolculuk sırasında, neredeyse yüz binlerce kez kanat çırptıklarını gösterdi.

Araştırmanın sonucuna göre, doğadaki canlılar incelendiğinde günümüzdeki mühendislik sorunlarına mükemmel yanıtlar bulunabileceği ileri sürüldü.

DEPREME DAYANIKLI BİNA
Sadece çekirgenin kanatlarındaki sistem taklit edilerek, hafif bir malzemeyle dayanıklı yapılar üretilebileceğini belirten araştırmacılar, bu sayede depreme dayanıklı yüksek binalar da geliştirilebileceğini belirtti.

Hiç yorum yok

Sorularınız Dinimiz İslam hocaları tarafından cevaplandırılacaktır. Lütfen suallerinizi: dinimizislam2@gmail.com mail adresine gönderiniz. Teşekkürler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.