Header Ads

Önizleme

Fizik kanunları sil baştan

REKLAM Önizleme
Fizik kanunları sil baştanAtomların yapı taşları arasında bulunan protonlar ile ilgili yeni keşif, fiziğin en güvenilir bazı yasalarını ve birçok fizik formülünü değiştirebilir...

Protonların nötr karşıtları ile birlikte, nötronlar, Evrende her atomun çekirdeğini oluşturur. Bu sebeple protonların bilimde önemli bir yeri bulunur. Garching-Almanya'daki Max-Planck Kuantum Optik Enstitüsü tarafından on yıl süren çalışmalar ve denemeler sonrasında protonlar ile ilgili önemli bir keşif yapıldı...

Proton parçacığı için yapılan yeni bir ölçüm, onun evvelce düşünüldüğünden daha küçük olduğunu gösterdi.

Daha önceden, bir protonun yarıçapı için, bilimsel araştırmacıların kabul ettiği değer 0,8768 femtometre (1 femtometre = 10-15 metre) idi. Yeni yapılan ölçümler bu değerin bilinenden yüzde 4 (0,00000000000003 milimetre) daha küçük olduğunu gösterdi. Proton yarıçapı 0.8418 femtometre olarak ölçüldü.

Bu keşif sıradan insanlara basit ve anlamsız gelebilir. Ancak fizikçileri ve bilim çevrelerini aşırı derecede heyecanlandırdı. Bilim adamları bu keşfi çok ciddiye alıyorlar. Neden mi?

Proton büyüklüğü kuantum elektrodinamiğinde kullanıldığı için, bu birçok formülün temelden yanlış olduğu anlamına geliyor. Ayrıca bu keşif fizik kanunlarının yeniden gözden geçirilmesi ve hatta değişmesi anlamına da gelebilir.

Ayrıca bu keşif diğer birçok alanı da etkileyebilir.

Örneğin; Gökbilimcilerin spektroskopi kullanarak, galaksilerin ve gaz bulutlarının kimyasal elementlerini hesaplama yöntemlerini...

Bilim adamlarının keşif ile ilgili görüşleri:

Basel Üniversitesinden fizikçi Ingo Sick:
"Bu çok ciddi bir fark, bir yerde gerçekten bir şey cidden yanlış"

İngiltere Ulusal Fizik Laboratuvarı bilim adamlarından Jeff Flowers:
"Bu keşif, önemli bir değişiklik yapmak, kuantum elektrodinamiğini tam olarak yeniden düşünmek ve potansiyel yeni bir teoriye açılan kapı anlamına gelebilir"

Yeni ölçümler kuantum mekaniğinin mevcut teorilerinde bir boşluk olduğu anlamına da gelebilir.

Kaynak: VeTeknoloji.com 

Hiç yorum yok

Sorularınız Dinimiz İslam hocaları tarafından cevaplandırılacaktır. Lütfen suallerinizi: dinimizislam2@gmail.com mail adresine gönderiniz. Teşekkürler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.